Jump to content
  • Bun venit!

Pentru a putea beneficia de toate funcţiile forumului, este necesar să vă înregistraţi un cont de membru. Pentru înregistrare aveţi nevoie doar de o adresă de email validă. Completaţi cu mare atenţie adresa dvs. de email, întrucât aceasta este necesară pentru validarea contului de membru.

Negresa cu banane și jeleu de kiwi.

Recommended Posts

Ingrediente :
-3 banane coapte.
-100gr îndulcitor(eu am pus eritrit).
-60 ml ulei (eu am pus de cocos).
-100 gr faina integrala.
-100gr faina de cocos (puteti pune orice fel de faina, eu aleg sa pun și de cocos pentru a diminua cantitatea de carbohidrați).
-1praf de copt.
-1praf de sare.
-100gr miez de nuca tăiat bucăți.
-50gr stafide.
-esență.
-150ml apa rece.
-3 linguri de pudra de roscove (sau cacao).
Pentru jeleu :-4kiwi bine copți.
-1 lingura de agar agar (gelatina vegetala).
-250ml apa.
Mod de preparare :se pasează bine bananele cu o furculița, se adaugă uleiul și se amesteca bine. Se adaugă sarea, îndulcitorul, esență și praful de copt și se amesteca bine. Apoi se pune faina, amestecând cu o lingura de lemn sau un tel. Se adaugă puțin câte puțin din apa, astfel încât sa nu fie un aluat prea moale, dar nici prea tare, sa fie precum un aluat de chec..
Se adaugă pudra de roscove și se amesteca, după care se pune compoziția într-o tava cu hârtie de copt și se coace pentru aproximativ 45 minute la 180grade.
Punem o craticioara pe foc cu 250 ml de apa, când atinge punctul de fierbere, se adaugă gelatina vegetala, se amesteca și se lasă 5 minute la foc mic.se oprește focul și se adaugă kiwi deja pasati cu furculița, după care se amesteca energic, și se toarnă peste negresa (calde fiind ambele).
Prăjitura se taie după ce se mai răcorește.
Valoare nutritionala 130 de calorii pe suta de grame.

55643164_2400150883542254_2152252998728810496_o.thumb.jpg.931de417238805c066acd91adbdd14b3.jpg
  • Like 1