Jump to content
  • Bun venit!

Pentru a putea beneficia de toate funcţiile forumului, este necesar să vă înregistraţi un cont de membru. Pentru înregistrare aveţi nevoie doar de o adresă de email validă. Completaţi cu mare atenţie adresa dvs. de email, întrucât aceasta este necesară pentru validarea contului de membru.

Plăcinte cu varza ,făina integrala și făina de in!

Recommended Posts

Ingrediente :
-200 gr făina integrala
-50gr făina de in sau semințe de in măcinate 
-sare
-apa clocotită
-20-30 ml ulei
-umplutura din orice doriți,eu am ales varza
Mod de preparare
-se pune făina într-un castron     si se amesteca cu putina sare.
Se Adaugă puțin cate puțin apa clocotită amestecând cu o lingura ,iar când făina este umezita bine și începe sa se adune ,se începe frământarea(aluatul o sa fie foarte fierbinte)
După ce s-a format o Coca ca pentru pâine(adăugăm apa atât cât e necesar ,nu e o cantitate anume),punem cate puțin ulei sa putem obține o elasticitate și sa dezlipim Coca de pe castron și mâini.
Frământam 3-4 minute după care lăsam 15 minute la odihna.
Între timp facem umplutura
-eu am tocat varza și am călit-o intr-o lingura de ulei aproximativ 5 minute (am adăugat și putina apa),apoi am pus o ceapa tocata mărunt,sare și condimente și am lăsat sa se răcească.
Se întinde aluatul pe masa ,se taie pătrate cât doriți de mari ,se Adaugă umplutura,se aduc colțurile unul peste altul precum la o batista și se lipesc cu vârful unei furculițe ,apăsând ușor sa nu se rupă.
Se dau plăcintele pentru 30 de minute la cuptor la 180 gr sau pana când se rumenesc frumos! 
Se pot face in diferite forme,rotunde,pătrate,in forme de brioșe(se pune aluat in forma de brioșe ,se adauga umplutura și se învelește deasupra tot cu  aluat)

1818779088_WhatsAppImage2021-03-23at08_32_42.thumb.jpeg.6731d025b537652ab67e0b60164b8011.jpeg

• Like 2
  • Thanks 1