Jump to content
  • Bun venit!

Pentru a putea beneficia de toate funcţiile forumului, este necesar să vă înregistraţi un cont de membru. Pentru înregistrare aveţi nevoie doar de o adresă de email validă. Completaţi cu mare atenţie adresa dvs. de email, întrucât aceasta este necesară pentru validarea contului de membru.

Tartă cu carne !

Recommended Posts

Ingrediente:
-250 gr făină integrală
-1 linguriță de bicarbonat stins în puțin otet
-1 praf de sare
-50 ml ulei
-200 ml apă fierbinte (în funcție de făină se poate pune mai multă sau mai puțină..aluatul trebuie să fie ca cel pt gogoși )

Umplutură
-500 gr carne tocată  (eu am pus de curcan și pui(piept și pulpe )
-1 ceapă
-1 ardei
-țelina (opțional )
-2 linguri tărâțe de psilium sau 1 ou (eu am pus tărâțe )
-verdeața (opțional )
-sare ,boia ,condimente
-usturoi(opțional)

Mod de preparare;
Am făcut o coca din ingredientele pt foaie și am frământat cam 5 minute (am pus totul în vasul mixerului și apoi am frământat la mâna )

Am pus la rece coca ,timp în care am pregătit umplutura !
Am pus toate ingredientele în vasul blenderului și am mixat cam 3-4 minute !

După 1 oră am scos coca de la frigider și am întins o foaie subțire ,am pus-o într-o tavă cu hârtie de copt (eu am avut o tavă rotundă ),peste care am întins toată compoziția de carne și am dat la cuptor la 180 gr .
După aproximativ 15 minute am scos tava și am presărat deasupra semințe de cânepă și susan ,am pus încă 5 minute la cuptor după care am turnat deasupra un amestec din :1 linguriță turmeric ,1 linguriță amidon de porumb,2 lingurițe ulei de măsline și 2 linguri de apă..am pus tava din nou la cuptor și am mai lăsat aproximativ 20 de minute (deci în total aproximativ 40 de minute)!
Am tăiat tarta când s-a răcit !

Imagine WhatsApp 2024-02-05 la 18.27.32_2c15194f.jpg

Imagine WhatsApp 2024-02-05 la 18.27.38_74c9d90e.jpg