Jump to content
  • Bun venit!

Pentru a putea beneficia de toate funcţiile forumului, este necesar să vă înregistraţi un cont de membru. Pentru înregistrare aveţi nevoie doar de o adresă de email validă. Completaţi cu mare atenţie adresa dvs. de email, întrucât aceasta este necesară pentru validarea contului de membru.

Cascaval de soia.

Recommended Posts

Ingrediente :
-400gr tofu, mai moale (eu am folosit făcut în casa).
-1lingura rasa de agar agar (gelatina vegetala)
-250ml apa.
-sare.
-turmeric.
Mod de preparare:-se pune tofu într-un bol, se adaugă sare după gust, turmeric după preferința(depinde de cât de colorat doriți sa fie preparatul), și se amesteca bine. De preferat este sa fie puțin încălzit (eu am folosit tofu făcut proaspăt și era destul de cald).
Într-un vas se pune pe foc apa, și când începe sa fiarbă, se adaugă agar agar, după care se amesteca bine. Se lasă la foc mic 5minute,amestecând continuu.
Se adaugă gelatina vegetala peste tofu, și se freacă bine cu un mixer până când devine o pasta fina. Se toarnă compoziția într-o forma și se da la rece pentru minim 2ore..
Se poate aromatiza cascavalul după preferința cu legume sau diferite condimente.
Valoare nutriționala 123 calorii pe suta de grame.
54377104_2394544317436244_8051507295521079296_o.jpg.af625ffa9174ae9a6b0ba1dc8c933259.jpg