Jump to content
  • Bun venit!

Pentru a putea beneficia de toate funcţiile forumului, este necesar să vă înregistraţi un cont de membru. Pentru înregistrare aveţi nevoie doar de o adresă de email validă. Completaţi cu mare atenţie adresa dvs. de email, întrucât aceasta este necesară pentru validarea contului de membru.

Cheesecake copt cu glazura de ciocolata de casa.

Monica Badea

Recommended Posts

Ingrediente :
-5 oua
-100gr brânză dulce.
-100gr faina integrala.
-100gr amidon de porumb.
-130gr îndulcitor(eu folosesc eritrit).
-esență.
Pentru ciocolata de casa :-200ml lapte.
-5 linguri de lapte praf degresat
-100gr îndulcitor.
-esență.
-4linguri de pudra de roscove sau cacao.
(dacă se dorește o ciocolata de casa mai tare, se adauga 50 gr unt de orice fel.. Eu am vrut mai moale sa pot îmbrăca tortul, deci nu am adăugat unt).
Mod de preparare :se bat albușurile spuma, se adaugă îndulcitorul. Se bat pana când devine o bezea.
Într-un vas se pune brânza dulce și gălbenușurile, se amesteca bine, se adaugă faina, amidonul și esența și se amesteca energic. Se adaugă albușurile batute spuma, și se amesteca ușor cu o lingura de lemn, de jos în sus sa nu se lase. Se pune compoziția într-o formă cu hârtie de copt și se da la cuptor la Bain Marie pentru aproximativ 50min,sau pana când trece testul scobitorii.
Ciocolată de casa:se pune într-un vas laptele și se amesteca bine cu îndulcitor și esență. După ce s a topit îndulcitorul, se adaugă treptat laptele praf amestecând cu un tel sa nu facă cocoloașe, apoi pe rand câte o lingura de pudra de roscove. După ce blatul s a răcit, se îmbracă în ciocolata și se da la rece pentru minim 2 ore.

53473673_2388935727997103_1333098878777425920_n.jpg.5ef6d9002a3c98bf9001f0c256ba41f9.jpg