Jump to content
  • Bun venit!

Pentru a putea beneficia de toate funcţiile forumului, este necesar să vă înregistraţi un cont de membru. Pentru înregistrare aveţi nevoie doar de o adresă de email validă. Completaţi cu mare atenţie adresa dvs. de email, întrucât aceasta este necesară pentru validarea contului de membru.

Prăjitura cu quinoa,fără coacere!

Monica Badea

Recommended Posts

Ingrediente :
-150 gr de quinoa spălată cu apa rece și fiarta 15 minute apoi lăsată la umflat 5-10 minute
-100 gr fulgi de ovăz măcinați
-5 linguri de pasta de curmale obținută prin mixarea curmalelor cu apa
-3-4 biscuiți cu ovăz sau de care doriți(pentru aspect)..rupți bucatele
-5 linguri de ulei de cocos topit
-2-3 linguri nuca de cocos răzuita
-2 linguri de Scorțișoara
-50 ml AquaFaba(apa de năut) sau 1 lingura de agar agar fiarta in 150 ml apa pentru 2 minute —-se adauga pentru a se întări preparatul însă dacă o doriți mai moale,nu mai adăugați,eu am vrut sa se poată tăia felie precum la un tort.
Se amesteca toate Ingredientele cu condiția ca quinoa sa fie bine scursa și data la blender,se pune totul intr-o forma și se da la congelator pentru 15-20 de minute.
Se adauga deasupra(după ce am scos de la congelator) o glazura(eu am topit ulei de cocos in care am pus 2 linguri de miere și 3 lingurițe de pudra de roscove)..puteți face glazura din orice.
Se da la rece prăjitura și se poate tăia și servi după aproximativ 1 ora.

1698328019_WhatsAppImage2021-10-27at09_31_11.thumb.jpeg.0f6cea34c4e7f061db58aac5d9bca745.jpeg