Jump to content
  • Bun venit!

Pentru a putea beneficia de toate funcţiile forumului, este necesar să vă înregistraţi un cont de membru. Pentru înregistrare aveţi nevoie doar de o adresă de email validă. Completaţi cu mare atenţie adresa dvs. de email, întrucât aceasta este necesară pentru validarea contului de membru.

Plăcintă cu umplutura de linte și legume!

Monica Badea

Recommended Posts

Ingrediente
Pentru foi :
-250 gr făina de care doriți(eu am pus de năut)
-50 ml ulei de măsline
-50 ml apa fierbinte
-un praf de sare
-2 linguri otet
Se pune sarea și oțetul in făina după care se adauga apa(puțin cate puțin sa se poată strânge toată făina cu o lingura,deoarece apa fierbinte arde la mâna)
Adăugăm apa atât cât sa se umezeasca și sa se strângă toată făina(deci pot fi 50 ml sau mai mult),apoi adăugăm uleiul și strângem toată Coca intr-o mingie,framantam 5 minute și dam la odihna 10-15 minute.
Pentru umplutura se poate folosi orice,eu am ales pentru azi linte și legume pe care le-am “călit “ Intr-o ceașca cu apa,o lingura de ulei de măsline,sare și condimente(lintea a fost hidratată 30 de minute înainte,iar legume au fost : ceapa,ardei,morcov,conopida și dovlecel,pe care le-am dat la blender)
Se întinde o foaie mare dar subțire,se unge cu ulei și se pune umplutura.
Se rulează și se pune in tava in forma de melc.
Se coace placinta 30-35 de minute și se ornează cu ce dorește fiecare(eu am pus semințe de Chia)
Se taie placinta doar după răcire!

697554956_WhatsAppImage2021-11-04at16_30_50.thumb.jpeg.e5e92350fe9207c8d62953012dfc725d.jpeg