Monica Badea Posted June 1, 2022 Posted June 1, 2022 🛑De ce ne refugiem în mâncare când suntem stresați, obosiți, nervoși sau la menstruație? Și, mai ales… de ce poftim DULCE? 🛑Dragilor, cred că fiecare dintre noi a trecut prin asta: suntem stresați, nervoși, nu dormim bine, suntem epuizați… și parcă dintr-odată frigiderul devine cel mai bun prieten, iar dulciurile par soluția pentru orice problemă. Haideți să explicăm “pe limba tuturor” de ce se întâmplă acest lucru și cum îl putem controla. 🛑1. De ce poftim dulce și nu salată? Când suntem obosiți, nervoși sau în perioade hormonale (menstruație), corpul caută energie rapidă. Dulcele este cea mai rapidă sursă de energie → crește glicemia brusc → ne dă o senzație de „bine” pentru câteva minute. Dar această creștere vine la pachet cu o cădere bruscă (hipoglicemie), ceea ce ne face să poftim și mai tare. Așa se formează DEPENDENȚA. Salatele și ingredientele sănătoase nu oferă aceeași explozie rapidă de zahăr în sânge → de aceea nu devenim „dependenți” de ele. 🛑2. Stresul și cortizolul Când suntem stresați, corpul produce hormonul stresului: cortizolul. Acesta are câteva efecte directe: ✔ crește pofta de mâncare ✔ crește pofta de dulce ✔ încetinește metabolismul ✔ favorizează depunerea grăsimii în zona abdomenului De aceea, în perioade de stres, mâncarea devine un refugiu, nu o necesitate. 🛑3. Lipsa somnului = poftă de dulce Dacă nu dormim suficient: -scade leptina (hormonul sațietății) -crește grelina (hormonul foamei) Rezultatul? -Mănânci mai mult. -Vrei dulce. -Corpul „cerșește” energie. 🛑4. Menstruația și pofta de dulce În acea perioadă a lunii, hormonii fluctuează puternic: ✔ scade serotonina (hormonul fericirii) ✔ crește progesteronul, care poate da tristețe, nervozitate, anxietate Corpul caută „fericire rapidă” → iar zahărul o oferă temporar. 🛑5. De ce mâncăm emoțional? Pentru că mâncarea: • calmează pe moment • distrage atenția • oferă un „plin” când sufletul e gol • e cel mai accesibil „analgezic emoțional” Nu pentru că ne e foame, ci pentru că avem o stare. 🛑Ce putem face să ieșim din acest cerc vicios? ✔ 1. Dormim cât putem mai mult Somnul este primul tratament împotriva poftelor. ✔ 2. Bem apă înainte de a mânca ceva De multe ori creierul confundă foamea cu deshidratarea. ✔ 3. Mâncăm 3 mese + 2 gustări Corpul nu va mai căuta „dopaje rapide”. ✔ 4. Avem mereu la îndemână gustări sănătoase • fructe • un iaurt • câteva migdale • o banană înainte de menstruație (ajută mult!) ✔ 5. Evităm „foamea emoțională” cu mici ritualuri • un ceai cald • o plimbare • un duș fierbinte • respirație profundă (funcționează fantastic) ✔ 6. Ne permitem câte un dulce, dar CONTROLAT Mai bine o pătrățică de ciocolată neagră decât o repriză de înfulecat. 🛑Concluzia 👇 Dulciurile nu sunt dușmanul, dar DEVIN dușman când le folosim pe post de calmant. Corpul cerșește dulce nu pentru că suntem „slabi de înger”, ci pentru că suntem obosiți, stresați, descărcați emoțional. Nu suntem roboți. Suntem oameni. Important este să conștientizăm de ce se întâmplă și să învățăm să ne ajutăm trupul… înainte să îi dăm bomboane ca bandaj. 1 Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.